Cauta
„Cupa Magura” la judo26/01/2012

Sala de sport a Scolii cu clasele I–VIII din Târgu Ocna a gazduit sâmbata, 21 ianuarie, cea de-a VIII-a editie a „Cupei Magura” la judo. Aceasta competitie a fost organizata de Clubul Sportiv Municipal Onesti, Primaria Târgu Ocna si Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Bacau si s-a bucurat de participarea unui numar de 230 de sportivi. Ei au reprezentat cluburile CSM si CSS Onesti, SCM, Palatul Copiilor si Bronx Bacau, CSS si SC Miercurea Ciuc, Unirea si LPS Focsani, CSS Dinamo Brasov, LPS Roman, CS Unirea Iasi, CS Vladeni (jud. Iasi), CS Infratirea Ghimes, CS Shinzo Ram Suceava, CS „Samurai” Gliga si Asociatia Sportiva a Liceului Teoretic „Nagy Moses” din Târgu Secuiesc.
In concursul acestei competitii, care a avut loc pe doua spatii de lupta sportivii de la CSM Onesti s-au evidentiat prin obtinerea locul 1 la categoriile 24 kg (prin Teodora Laura Lungu), 34 kg (prin Antonica Octavian Tenchiu – ambii la U-13) si la U–17, la categoriile 46 kg (prin George Alexandru Lungu), 48 kg, feminin (prin Adina Gabriela Dobrin) si 50 kg, prin Alexandru Zota. La U–15, au obtinut locul 2 Vlad Bogatoiu (la categoria plus 66 kg) si Viorel Afloarei (la cat. 55 kg) iar la U–13, pe acelasi loc s-a clasat Ana Maria Iustina Mihaila (cat. 24 kg). Pe locul 3 de la CSM Onesti s-au clasat Ana Maria Lungu (U–17, cat. 40 kg), Iustin Mihaila (U–15, cat. 34 kg), Remus Narcis Anton (cat. 38 kg), Stefanel Vladut Lungu (cat. 27 kg, ambii la U-13), Vlad Bucur (cat. 42 kg), Cosmin Munteanu (cat. 38 kg, ambii la U–15) si Marian Spoiala (U–17, cat. 81 kg) . De la CSS Onesti s-au aflat printre invingatori Alexandru Tihoc (U–17, cat. 66 kg, locul 1), Alex. Kusztipschi (U–15, cat. 34 kg, locul 2), Andrei Florea (U–17, cat. 46 kg, locul 2), Andra Nistor (U–17, cat. 48 kg, locul 2), Vlad Dragomirescu (U–17, cat. 73 kg, locul 3). Pe locul 3, de la CSS Onesti s-au clasat Dragos Spiridon si Stefan Mihalcea (U–15, cat plus 60 kg).
In clasamentul pe echipe, pe primul loc s-a clasat echipa CSS – CSM Onesti, care a urcat pe cea mai inalta treapta a podiumului gratie unei diferente de 5 puncte fata de ocupanta locului 2, CSS Miercurea Ciuc (harghitenii au fost prezenti la aceasta competitie cu un mare numar de sportivi). Pe locul 3 s-a clasat Palatul Copiilor Bacau. Competitia a fost supravegheata de delegatul Federatiei Române de Judo, observatorul Marcel Popa, brigada de arbitri care au oficiat intrecerile fiind formata din Valentin Badea, ion Popa (ambii, din Onesti), Mihai Onea, Mariana Dumitrascu (ambii din Galati), Carmen Constantin (Braila), Levente Cziko, Csaba Olti (din Miercurea Ciuc), Danut Stanescu (Focsani) si Daniel Zodian (Bacau). Mentionam ca „sufletul” acestei competitii ca organizator a fost antrenorul Cristian Pantâru (CSM Onesti), care ne-a declarat ca „ajunsa la cea de-a VIII a editie, <<Cupa Magura>> la judo este cea mai puternica intrecere sportiva la nivelul sportului din orasul Târgu Ocna”.